Kosy v České republice sužuje africký virus

V dnešní uspěchané době se všichni pozastavují nad ekologií. Všichni se snaží vymezit plasty z našich životů, bohužel jen málokdo si všímá jiných věcí, které se kolem nás dějí. Například ptáky, konkrétně kosi, jsou nyní ohrožováni africkým virem, který k nám zamířil. Africký virus se šíří klasickými českými zahradami, jedná se konkrétně o virus Usutu, o kterém informoval Český svaz ochránců přírody. Kosí populace se však s tímto virem nepotýká krátkodobě, už od loňského léta se kosi s tímto virem potýkají, ale nyní se virus šíří daleko rychleji.

To ostatně ukazují i statistiky, které upozorňují na úbytek kosů v přírodě. Zatímco v roce 2017 jsme mohli v krmítcích krmit skoro sto kosů, vloni v zimě jsme se dočkali zhruba poloviny. Za tento úbytek kosů může právě zmiňovaný africký virus, který se mezi ptáky šíří. Je možné, že jej chytili i jiní ptáci, ale kosi jsou podle odborníků nejspíše náchylnější než jiní druzi ptáků.

Virus Usutu je však velmi nebezpečný, nezabíjí jen ptáky, ale způsobuje onemocnění i u lidí.

Virus už od roku 2005

Virus už podle všeho sídlí v naší republice nějaký ten pátek, konkrétně od roku 2005. Kosi však mizí až v posledních letech. Mezi nejvíce vyskytovanými druhy nyní najdeme zejména sýkoru koňadru, i když nejčastěji vyskytovaný druh ptáka byl právě kos černý.

Zúčastněte se programu ochránců přírody

Pokud se chcete dozvědět o neustále se šířící nemoci, máte možnost. Český svaz ochránců přírody totiž pravidelně organizuje programy. Jedním z nich je Živá zahrada, jejímž cílem je pozorovat divoká zvířata v zahradách a v přírodě. Tím se také zjišťuje, jak na tom zvířata jsou, kolik jich stále je a podobně. Účastnit se těchto programů může opravdu každý, kdo vlastní zahradu.